Dáil Éireann - Volume 543 - 06 November, 2001

Written Answers. - Combat Poverty Agency.

583. Mr. B. Hayes asked the Minister for Social, Community and Family Affairs the names of the people he recently appointed to the board of the Combat Poverty Agency; the expertise or knowledge of poverty related issues of each; the persons he appointed to the agency in each of the past four years; and if he will make a statement on the matter. [25963/01]

Minister for Social, Community and Family Affairs (Mr. D. Ahern): Nominations to the board of the Combat Poverty Agency are made on the basis that they will be appointed on a particular range of experience and knowledge relevant to the development of social policy in Ireland and to the work of the agency as laid down in section 4 of the Combat Poverty Agency Act, 1986; be appointed in line with all relevant Government policy relating to appointment of individuals to boards of State agencies, including the Code of Conduct for State Bodies published by the Department of Finance; be appointed, account having been taken of the composition of the board so as to maximise, where possible, the range of perspectives from different aspects of Irish society; be appointed on a staggered basis in order to ensure that the board retains a memory of past actions and an adequate quota of members experienced in board procedure and issues.

During this Government's period of tenure appointments to and the composition of the Combat Poverty Agency board have reflected these criteria. Appointments to the Combat Poverty Agency board since 1997 are detailed in the attached appendix:

Appendix

Name

Appointed

Term Expires

1997

Ms Clare Farrell

06/03/97

05/03/2000

Mr. Brian Kenny

(Vice Chairperson)

05/06/97

04/06/2000

Mr. Feargus Ó Raghallaigh

25/06/97

24/06/2000

Mr. Liam Barrett

26/06/97

25/06/2000

Sr. Stanislaus Kennedy

05/11/97

04/11/2000

Mr. Pearse O'Hanrahan

05/11/97

04/11/2000

Mr. Frank Mulcahy

05/11/97

04/11/2000

1998

Ms Bernadette Lacey

03/02/98

02/02/2001

[653] Name

Appointed

Term Expires

Ms Anna Lee

(Chairperson)

21/06/98

20/06/2001

1999

Mr. Hugh Frazer

(Director)

14/09/99

13/09/2002

Mr. Fintan Farrell

14/09/99

13/09/2002

Ms Rachel Farrell

14/09/99

15/12/1999

Mr. Benny Devlin

14/09/99

13/09/2002

Mr. Niall O'Keefe

14/09/99

13/09/2002

Ms Alice Robertson

14/09/99

13/09/2002

2000

Ms Maria Corrigan

08/03/00

07/03/2003

Mr. Michael Waugh

08/03/00

07/03/2003

Ms Clare Farrell

08/03/00

07/03/2003

Ms Christina Maguire

27/06/00

26/06/2003

Ms Grace Maguire

10/07/00

09/07/2003

Ms Margaret Sweeney

10/07/00

09/07/2003

2001

Ms Mary Kennedy

08/03/01

07/03/2004

Mr. Bernard Feeney

08/03/01

07/03/2004

Mr. Brian Duncan

(Chairperson)

08/03/01

21/6/2004

Mr. Seamus Mc Aleavey

11/07/01

10/7/2004

Ms Helen Johnston

(Director)

06/09/01

31/5/2004